חוגגים את פתיחת חדר האגדות בבית ספר אלעומריה בכפר קאסם

"כשנפגשתי בפעם הראשונה עם קארן טל מנכל"ית עמותת תובנות בחינוך, הייתה לנו שיחה ארוכה מאוד, התרשמתי מהכישורים ומהניסיון שלה, מההבנה העמוקה שיש לה ולצוות שלה. הפעילות החינוכית שתובנות בחינוך מכניסה לבית הספר חסרה במרקם הזה שלנו". ואליד טאהא מנהל מחלקת חינוך ותרבות בכפר קאסם.

הפתיחה המרגשת של חדר האגדות בבית ספר אלעומריה, הייתה גם הזדמנות נפלאה לרקום תכניות בנוגע להרחבת שיתוף הפעולה בין עמותת תובנות בחינוך לבין כפר קאסם.

ואליד טאהא מנהל מחלקת חינוך ותרבות בכפר קאסם, ומוחמד צרצור מנהל בית ספר אלעומריה.

 

רושמים היסטוריה

וליד טאהא, שהגיע לישיבה החגיגית העביר סקירה קצרה על מצב החינוך בכפר קאסם. "35% אחוז מסך כל התלמידים במערכת החינוך בכפר קאסם הם תלמידים שלא נולדו כאן וזו חלק מהמורכבות של הכפר" הסביר טאהא.

"אני מתייחס למילה מורכבות במובן החיובי. מכיוון שזו המציאות שלנו, אנחנו רוצים לעשות כל מאמץ כדי להוציא את הכי טוב מהמצב. מתוך 25 אלף תושבים, יש לנו 7,550 תלמידים שלומדים בארבעים כיתות גן, שבעה בתי ספר יסודיים, שתי חטיבות ביניים ושלושה תיכונים. בכפר קאסם יש עשייה רבה, לא רק בתחום החינוך אלא גם בתחום התעשייתי. הממשלה אישרה להקים שני מרכזי הייטק בישובים ערביים, כפר קאסם הוא אחד מהם ואנחנו נמצאים בשלב מתקדם ביותר בתכנון שלו. לאזור פוטנציאל של שלושת אלפים עובדים, מחציתם יהודים מחציתם ערבים, ובמובן הזה אנחנו רושמים היסטוריה. אנחנו מנסים לעודד את תחום ההייטק בקרב הדור הצעיר בעזרת החינוך בבתי הספר התיכונים הכולל פעילויות של מפגש עם אנשים מהתעשייה, ייעוץ והכוונה".

קארן טל מנכ"לית עמותת תובנות בחינוך, תלמידי אלעומריה, אורלי חן רכזת המתנדבים ויעל ליפמן יו"ר העמותה

ריקוד שמבוסס על אמון

"מערכת היחסים בין תובנות בחינוך לבין בית ספר אלעומריה היא סוג של ריקוד שמבוסס על אמון" אמרה קארן טל מנכ"לית עמותת תובנה בחינוך. "פתיחת חדר האגדות היא הזדמנות נהדרת להודות לכם על כך שפתחתם בפנינו את הלב, שנתתם לנו צ'אנס ועל כך שהיום אנחנו מדברים לא רק על בית ספר אחד אלא על מודל עירוני. מהיום הראשון להקמת העמותה אנחנו אומרות שתובנות לא קמה כדי שכל בית ספר יהיה תא בודד שאצלו מתחולל השינוי. הכוח שלנו נובע מכך שכול מנהל יודע שהוא חלק ממהפכה חברתית גדולה שמבוססת על איכות על מצוינות ועל ערכיות... כל מנהל מעניק השראה למנהלים האחרים, כל מנהל מעניק לנו השראה ומדרבן אותנו להמשיך ולהתרחב לעוד בתי ספר. יש כאן בכפר קאסם תשתית של הערכה הדדית ורצון עז להאיץ ולהרחיב תהליכים, אנחנו שמחות שבקרוב נוכל לשתף פעולה בצורה רחבה יותר. ה"יחד" הוא הניצחון שלנו.

"לפני שמונה שנים קבלתי את הזכות ענקית להיות מנהלת בית ספר ביאליק רוגוזין בתל אביב בחלקת אלוהים קטנה עם 220 מתנדבים. בזכות כל האנשים הטובים האלו בית הספר הפך למקום מעורר השראה. היום לאחר שמונה שנים העמותה נמצאת בשלושים וארבעה בתי ספר: יהודים, ערבים, דתיים, יסודיים וממלכתיים. אנחנו נמצאים בפריפריות החברתיות והגאוגרפיות עם אלף שש מאות מתנדבים ועם מנהלים ומנהלות בעלי שיעור קומה, מנהיגים חברתיים ויזמים. הקהילה שנבנתה היא באמת יוצאת דופן ואני בכול יום מחדש שואבת ממנה כוחות רבים. מהפכות מתחילות עם שניים או שלושה משוגעים שמצטרפים יחד למען מטרה משותפת. יעל ליפמן, יוסי ורדי ואני הם המשוגעים שהקימו את תובנות בחינוך.

באמצעות ההתנדבות, העשייה, היצירה... כל אחד מהנוכחים בחדר נוגע, בצורה עמוקה, במהפך הבית ספרי. ליאורה פרופר סייעה ביצירת קונספט חדרי האגדות בבתי הספר השונים, אריאל וייץ שהחליטה להפוך כאב אישי לנקודת חיבור בין תרבויות. אני רוצה להודות להדסה ולמאיר שני על התרומה הנדיבה שלהם בהקמת חדר האגדות. הכוחות של כל מי שנמצא כאן ושיתוף הפעולה אפשרו את היצירה של החדר הנפלא הזה. הדסה, את אמרת לי שהתאהבת בנתינה כי היא מעוררת בך השראה ובעיניי אין דבר יותר מעורר השראה מילדים שרוקדים ושרים ויוצרים. הסיפור של בתי הספר שעושים מהפך הוא סיפור התקווה של כולנו".

אריאלה וייץ מימין לצד הדסה שני באירוע פתיחת חדר האגדות בבית ספר אלעומריה

תקווה לעתיד טוב יותר

"כשעליתי במדרגות וראיתי את כל תעודות ההצטיינות ידעתי שהגעתי למקום מיוחד" אומרת הדסה שני "אני מגיעה ממקום של תרבות ושל אמנות. בשנה האחרונה לקחנו ארבע כיתות מבית הספר אלמוסתקבל בג'לג'וליה להופעה של להקת בת שבע. זו הייתה הופעת בלט ראשונה לתלמידים ואנחנו חששנו שאולי התלמידים לא יתחברו להופעה מהסוג הזה. הילדים היו מרותקים לריקוד ומאוחר יותר כולם השתתפו בהפעלה משותפת. זה היה בוקר מדהים, מרתק ומרגש לכולנו ולפי מה ששמעתי הביקור הזה השאיר את חותמו על הילדים לתקופה ממושכת. הצגות תיאטרון בעברית ובערבית, מוסיקה, הופעות ריקוד... וגם חדרי האגדות והדמיון שהקמנו בבית הספר הם הדברים שמעוררים תקווה לעתיד טוב יותר, משום שבתי הספר הם נקודת החיבור בין שתי האוכלוסיות".

חלק מהקהילה הזו

יעל ליפמן יו"ר עמותת תובנות בחינוך: "כשמגיעים לבית הספר מהרחוב הסואן והעמוס, מרגישים שנכנסים לפנינה נסתרת. זו הרגשה נהדרת שהתלמידים מגיעים למקום יפה שבו כל פינה מטופחת. לפני שנתיים התחלנו במודל עירוני בעיר בת ים, והשנה יש לנו מודל עירוני גם במגדל העמק. היינו רוצות שבשנה הבאה גם כפר קאסם ייכנס למודל העירוני. אנחנו רוצות להיכנס לבתי ספר שבהם יש מנהלים ראויים כמו מוחמד צרצור. אנחנו גאות בכך שמוחמד הוא חלק מהקהילה הזאת שנקראת מנהלי בתי ספר של תובנות".

התקווה המשותפת לעתיד של חיבור בין שתי האוכלוסיות באה לידי ביטוי בדבריה של אריאלה וויץ היוזמת של חדרי האגדות. "גאיה נכדתי היקרה היא תינוקת ישראלית שנפטרה ממחלה קשה בגיל שנה וחצי. באמצעות הבנייה של עוד ועוד חדרי האגדות, גאיה מובילה את הערך של חיבור בין החברה הישראלית לחברה הערבית".