מאת שירה רייז משולם

להנפיק "דרכונים" אישיים לכול תלמיד, לבדוק לאיזה מרחק החיות קופצות, לראות את השכונה דרך Google streets, לשחק בתפזורת גיאוגרפית, להכין יחד מנות פלאפל...

ליצירתיות של המתנדבת איריס גץ אין גבולות והתלמידים בבית ספר בן גוריון בבת-ים, נהנים מאוד משפע של חוויות מקוריות.

בראיון הטלפוני שקיימתי עם איריס, התקשיתי לעמוד בקצב המהיר שבו היא מתארת את הפעילויות השונות שהיא הגתה, יזמה ומיישמת בבית הספר בן גוריון, במהלך שלושת שנות התנדבותה. איריס הגיעה לבית הספר כחלק מפרויקט שבו משתתפים בוגרי תכנית תלפיות של הצבא.

 

"הרעיון להתנדב בתובנות בחינוך נולד בפגישת מחזור של בוגרי תלפיות, דברנו על כך שאנחנו רוצים להתנדב יחד בעמותה שעוסקת בחינוך. בדקנו כמה עמותות וביניהן עמותת תובנות בחינוך. לאחר שנפגשנו עם קארן טל, החלטנו לעשות פרויקט התנדבות של בוגרי תלפיות במסגרת בית הספר. מצאנו בתובנות בחינוך את הפלטפורמה המקצועית הנכונה שתאפשר את ההתנדבות שלנו באופן איכותי.

"בשנה הראשונה, הפעילות שלנו כללה העשרה בתכנות במסגרת פרויקט 'קוד מאנקי', הקמת גינה לימודית, יום שיא במדעים, תגבור במתמטיקה, ופעילויות שונות עם הילדים ב"ימי שישי בלי ילקוטים". כמו למשל, הקראת ספרים, לימוד הילדים לפתור סודוקו, משחקי חידות, פעילויות יצירה וכדומה... דרך אגב, גם בעלי, בני גץ שהוא בן מחזור שלי בתלפיות, מתנדב בבן גוריון. בעלי אחראי על המתנדבים שהצטרפו למועצה הירוקה של בית הספר. המתנדבים ותלמידי המועצה עם המורה אורי שור עוסקים בין השאר בטיפוח גינה לימודית ובפעילויות מיחזור. עם הזמן גייסנו עוד מתנדבים לבית הספר חלקם בוגרי תלפיות וחלקם חברים ובני משפחה. כיום כ-25 מתנדבים פעילים בקבוצה הזאת".

השנה יזמת את הפרויקט 'מסביב לעולם', לילדי כיתות ג' - ספרי לי קצת עליו?

"המחשבה על הפרויקט נולדה מתוך ההבנה שהרבה ילדים שלומדים בבית הספר מעולם לא נסעו לחו"ל וכנראה גם לא ייסעו בעתיד הקרוב. רצינו לחשוף את הילדים לעולם, בדרך שהיא חווייתית יותר ובאותה הזדמנות גם ללמד אותם מושגים בגיאוגרפיה ולסייע לשיפור השפה שלהם. אנחנו שלושה מתנדבים שהקמנו יחד את פרויקט מסע עולמי: דר' קרני שיר, רן ביתן, ואני.

"בתחילת השנה הכנו עם הילדים דרכונים אישיים, כאשר בכול עמוד יש מקום למדינה חדשה. הכנת הדרכונים הייתה אירוע חגיגי בפני עצמו. צלמנו תמונות פספורט של כל ילד וילד והילדים התרגשו מאוד מכך שלכול אחד מהם יש דרכון אישי.

"ביום הכנת הדרכונים ילד אחד לא הגיע לכיתה ופתאום חבר טוב שלו ניגש אליי וביקש לעזור לי עם מילוי הדרכון של הילד החסר. אותו ילד ידע את הפרטים על חבר שלו. כשהילד שהחסיר חזר לכיתה, רציתי שיצטרף לצילום הקבוצתי עם הדרכונים, אך הוא סרב בכול תוקף, רק כשהצעתי לשני הילדים להצטלם יחד הוא הסכים. הקשר המיוחד שקיים בין שני הילדים האלו נגע ללבי... אלו רגעי קסם קטנים שאני זוכה להיחשף אליהם, בזכות העובדה שאני נמצאת עם הילדים בפעילות שוטפת.

 

"בשיעור הראשון של המסע העולמי דברנו עם הילדים על הגלובוס, על אוקיינוסים ועל יבשות. עבדנו עםGoogle earth ו-Google streets והראנו לילדים מקומות שונים ואפילו את הרחוב של בית הספר שלהם. היית צריכה לראות את הבעות ההשתאות על פניהם של הילדים, רובם לא הכירו לפני כן את האפליקציות האלו, שלנו נראות טריוויאליות מאוד. באותו שיעור הילדים פתרו חידונים, ותפזורות בנושאים גיאוגרפיים. הבאנו להם גלובוסים מתנפחים והם אתרו מקומות שונים בעולם.

"למסע עצמו יצאנו מישראל: בדקנו גבולות, ערים מרכזיות, חופי ים וכדומה. שחקנו במשחקים כמו בינגו וחידונים בנושא הסמלים של המדינה ועסקנו במונחים שונים. בשיעור הראשון על ישראל הבאנו כדורי פלאפל לכיתה והילדים הכינו טחינה וסלט והרכיבו מנות פלאפל. כשהמנות היו מוכנות הם טרפו אותן... פתאום כל הילדים התאהבו בטחינה ופלאפל. הקפיצה הבאה שלנו לחו"ל תהייה אל איטליה".

 

 

את חושבת שיש משמעות לעובדה שאת מתנדבת באותו מקום כבר שלוש שנים ברציפות?

"אני רואה שהליווי של השלוש שנים יוצר קשרים בין אישיים חזקים. כשאני מגיעה לכיתה הילדים רצים לקראתי ומחבקים אותי.

"אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לגוון את הפעילויות, משום שהגיוון בנושאים חושף את התלמידים לתחומים שהם לא מכירים. אנחנו משתדלים שהפעילויות יהיה מהנות וחווייתיות ובנוסף שהן יגרמו לילדים להאמין בעצמם יותר ולגלות את החוזקות שלהם. אני מאמינה שאם חושפים את הילדים למגוון של תחומים, אם מחזקים את הביטחון העצמי שלהם ואת האמונה שלהם בעצמם, זה לא גדול מדיי להגיד שאפשר להשפיע ולשנות את העתיד שלהם. אני מרגישה איך כל שעה של התנדבות נותנת כל כך הרבה לילדים כאן".

"לכל פעילות שאנחנו מעבירים יש את הערכים המיוחדים שלה. למשל בתכנית הבישול הילדים לומדים לקרוא הוראות, למדוד כמויות, לבצע משימות שונות. בכיתה א' המצאתי משחק חיות שדרכו בדקנו כמה שעות החיות ישנות, כמה רחוק הן קופצות, משך ההיריון של חיות ממינים שונים... לאחר מכן הילדים שחקו במשחק קפיצות ומדדנו את המרחק שהם הגיעו אליו – ולמדנו שימוש במטר מדידה מכול משחק או פעילות אפשר ללמוד משהו, זו הגישה שלי.

 

מה לדעתך היתרון המרכזי של הפעילויות החווייתיות?

"אני חושבת שהיתרון הגדול הוא ההנאה שהילדים חווים, משום שההנאה נותנת לילדים מוטיבציה שמשפיעה גם על תחומים אחרים. ההנאה מאפשרת לילדים להיות פתוחים יותר ללימודים ולרעיונות חדשים. בניגוד למורים שתפקידם ללמד, אנחנו המתנדבים מגיעים לכאן במיוחד כדי לבלות עם הילדים, והמקום הזה נותן לילדים תחושה שהם מיוחדים בעינינו.

"פעם אחת הייתה לי שעה פנויה אז הצטרפתי לשיעור אנגלית באחת הכיתות.. כשראיתי שיש כמה ילדים שמתקשים לשבת ולהשתתף בשיעור, בקשתי רשות מהמורה והוצאתי את הילדים החוצה. שחקנו תופסת צבעים רק שאת הצבעים אמרתי באנגלית ולא בעברית... אני אוהבת להנגיש את הלימודים בדרך אחרת ואני אוהבת לחשוב על רעיונות יצירתיים חדשים. אני שמחה מאוד לראות שהתכניות גם מעשירות את התלמידים וגם מעלות חיוך על השפתיים שלהם.

"לפני חנוכה חשבתי שכדאי שנכין חנוכיות עם ילדי כיתה ב'. כשהתייעצתי עם חברים שלי בנוגע לרעיון הם אמרו לי: 'מה פתאום חנוכיות בכיתה ב'? זה מה שעושים בגן'. בסופו של דבר החלטנו ללכת על זה. הבאתי איתי את הבת שלי שהיתה בת 9 והיא עזרה לילדים ושיחקה איתם, כשהכנו את החנוכיות, הילדים ממש התלהבו. גיליתי שאצל רבים מהם זו פעם ראשונה שהם מכינים חנוכייה. רבים מהילדים היו בגני ילדים שבהם השפה המדוברת לא הייתה עברית, והם לא חגגו את חנוכה - לא בגן ולא בבית. לאחר כמה ימים, המנהלת חגית איזיק סיפרה לי שחלק מהילדים לקחו את החנוכיות הביתה והדליקו אותן בפעם הראשונה יחד עם ההורים שלהם.

בהתחלה התנדבתי במשך שעות רבות גם בבית הספר של הילדים שלי, אך עם הזמן אני מגלה שאני נמצאת יותר ויותר שעות בבת-ים, הנשמה שלי התחברה לילדים האלו ולבית הספר הזה".