מאת: שירה רייז משולם.

כשנכנסנו לחממה הלימודית החדשה בבית ספר אלעומריה בכפר קאסם, מוחמד צרצור מנהל בית הספר, מיד התחיל לחפש משהו בין העציצים. " בואי תצלמי את התות הראשון שלנו..." מוחמד אמר לי בהתרגשות "בעצם, רגע, אני חושב שאחד התלמידים כבר אכל את התות".

בוודאי תסכימו איתי שאי אפשר לעמוד בפיתוי של טעימת התות הראשון שגידלת במו ידייך.

טקס הפתיחה של החממה הלימודית באלעומריה

"החממה היא ציון דרך משמעותי בתהליך החדשנות בהוראה שעובר בית הספר" אומר מוחמד צרצור "החממה נותנת לתלמידים מענה לימודי וגם רגשי ומאפשרת למורים ללמד בסביבת למידה אחרת. החממה מעניקה לתלמידים חוויית למידה ייחודית שמשפיעה על ההתמדה, על העקביות ועל האחריות שלהם".

החממה באלעומריה הוקמה בהשראת החממה הלימודית מחקרית בבית ספר אלמוסתקבל בג'לג'וליה בניהולה של פאתינה חגלה. צרצור נזכר כיצד הוא והמורים למדעים ישבו יחד ושרטטו על גבי הנייר את חלום החממה החדש. "בסופו של דבר אני יכול להגיד שהחממה הוקמה בזכות הנחישות שלנו, בזכות המחויבות של כל צוות המורים, בזכות הניהול העצמי של בית הספר ובזכות השותפים שלנו: עמותת תובנות בחינוך ועיריית כפר קאסם".

מוחמד צרצור מנהל בית ספר אלעומריה

גם השכנים הצטרפו לפרויקט החממה ונרתמו לניקוי השטח שליד החממה שבעבר היה עזוב ומוזנח. החממה החדשה הכוללת כמה עצי לימוד שנשתלו בקרבתה, יוצרת פינת מרגוע ברחבת בית הספר. בתוך החממה עצמה ישנן שפע של פינות מחקר כמו למשל השפעת כמויות שונות של אור על הצמחים, יעילות הדשן, סוגים שונים של גידולים וביניהם, תות השדה המפתה, עגבניות שעוד מעט יבשילו, צמחי תבלין ריחניים ועוד.

"מחוץ לחממה בנינו שובך יונים, לתוך השובך הכנסנו מצלמה זעירה שמחוברת לאינטרנט ומטרתה לשדר ברציפות את תהליך הקינון של היונים" מסביר צרצור. "הד"ר בכימיה אברהים עאמר, שלמד כאן אצלנו בבית הספר מלווה אותנו מתחילת התהליך ועד היום. הוא עונה לנו על כל שאלה ומעניק לנו ייעוץ בנוגע לפרויקטים השונים. גם משרד החינוך מעניק לנו ליווי ועוגן משמעותי בפרויקט החדש הזה".

"לאורך כל השנה מתוכננות להתבצע בחממה ומחוצה לה פעילויות של מדידה, תצפיות וחשיבה. הילדים מתרגשים מאוד ואוהבים להגיע לחממה. הם מסורים לתהליך הלמידה ומחכים בקוצר רוח לשיעורים שמתקיים כאן".

ההתרחשויות בבית ספר אלעומריה מהירות יותר מהקצב שבו התותים החדשים נאכלים. לפני פחות מחודשיים נחגגה פתיחת חדר האגדות בבית הספר, החודש אנחנו נהנים מהפירות הראשונים של החממה ובעוד כחודש או חודשיים יוקם בבית הספר חדר בריחה. דרך עמותת תובנות בחינוך נוצר שיתוף פעולה עם חברה MOONA, שמביאה לבית הספר את תכנית הרחפנים שבמסגרתה נחשפים המורים והתלמידים לטכנולוגיה מתקדמת בתחום הפיתוח והבנייה של הרחפנים. חברת MOONA גם מסייעת בבניית חדרי בריחה בבתי ספר, כאשר הילדים הם אלו שבוחרים איזה חדר הם רוצים לעשות בתחום הטכנולוגי מדעי.

"חדר הבריחה מאפשר לתלמידים להפוך חומר לימודי למשימות שמותאמות לגילאים השונים". מסביר צרצור "חדר הבריחה מלמד את התלמידים חשיבה יצירתית והתמודדות עם אתגרים שונים. את חדר הבריחה בבית הספר ייבנו שתי קבוצות של תלמידי כיתה ה'... זו באמת הזדמנות מיוחדת לילדים להתנסות במשהו שונה.

כדי להבין כיצד בדיוק עובדים חדרי הבריחה, הילדים הגיעו לביקור בחדר בריחה אמתי והם נהנו מאוד. אני יכול להגיד לך שהם כבר מיישמים את ההתנסות שהם עברו. אני רוצה להודות לחברת MOONA על הענקת ההזדמנויות ללמידה אחרת, לתובנות בחינוך, למנהל מחלקת חינוך ואליד טאה, ולמנהל תכנית אתגרים ביחידת הנוער של כפר קאסם עבד אל רחמן בן ברי... עכשיו אנחנו שואפים להגיע למקום הראשון בתחרות חדרי הבריחה".

אנחנו כמובן מאחלים לכול תלמידי אלעומריה לטעום עוד הרבה פירות וירקות שיגדלו בחממה הלימודית החדשה וגם לנצח בתחרות חדרי הבריחה הארצית.